Ett steg framåt - en ny yrkesdansarutbildning

Pressmeddelande från Utbildningsdepartementet

Lagrådsremissen "Ett steg framåt - en ny yrkesdansarutbildning" innehåller förslag till förbättringar av den förberedande dansarutbildningen i åk 4-6 och 7-9 samt den gymnasiala yrkesdansarutbildningen

. Regeringen ger sina bedömningar om bl.a. lärotider, antagning, behörighet och lärarbehörighet. Syftet är att möjliggöra en elitsatsning inom grundskolans förberedande dansarutbildning och gymnasieskolans yrkesdansarutbildning. I remissen görs även bedömningar om en tydligare statlig styrning av dansarutbildningen i form av ett särskilt organ som ska svara för antagningen av elever till utbildningen och bidra till utvärdering och utveckling av utbildningens kvalitet. Bedömningar görs också om på vilket sätt det bör beslutas vilka huvudmän som får anordna förberedande dansarutbildning i sin grundskola respektive yrkesdansarutbildning i sin gymnasieskola samt om statsbidrag till dessa huvudmän och om rekrytering till utbildningen. De nya bestämmelserna föreslås träda i kraft den 1 januari 2011 och tillämpas på utbildning som påbörjas efter den 1 juli 2011.

Bakgrund
Den 3 april 2008 utsågs en särskild utredare med uppdrag att utreda förutsättningarna för att en svensk yrkesdansarutbildning med inriktning på klassisk dans ska kunna bedrivas (dir. 2008:32). Utredningen tog namnet Yrkesdansarutredningen. Utredaren redovisade sitt betänkande Ta klass (SOU 2009:27) den 16 mars 2009. Betänkandet har remissbehandlats.


Relaterade publikationer

Dir. 2008:32 Yrkesdansarutbildning i klassisk dans (http://www.regeringen.se/sb/d/10007/a/102202)
Dir. 2008:135 Tilläggsdirektiv till utredningen om Yrkesdansarutbildning i klassisk dans (U 2008:02) (http://www.regeringen.se/sb/d/10007/a/115330)
SOU 2009:27 Ta klass (http://www.regeringen.se/sb/d/11358/a/122432)

Kommentera

Kulturen samlas i Hamnverken

Gamla Hamnverken i Enköping kommer att bli ett nytt kulturcentrum där Kulturskolan, Enköpings museum, turistbyrån, restauranger och butiker ska ges plats.

De laddar för Melodifestival

BORLÄNGE

Just nu pågår repetitionerna inför musikskolans egen Melodifestival till helgen.

– Det är kul, men det känns lite konstigt att få sjunga något man skrivit själv, säger Robert Lundberg som tävlar för andra året i rad.

Suzuki redan från födseln

BOLLNÄS/Ljusnan I helgen arrangerades det årliga Suzukiläger som Bollnäs kulturskola och Ovanåkers musikskola står bakom. Totalt fanns cirka 70 elever i åldrarna 5-17 år på plats.

Sagor värmde i Jansasparken

Ted Gärdestads musik spelas på en bergsprängare i Jansasparken.
Chokladtermosen är på plats, skridskoisen är skrapad och det brinner i eldstaden.
Men var är barnen?

Relaterat

Termometern visar på minus 15 grader.

Gitarren lockar i Boxholm

Att lira gitarr är trendigt. Det märks på det stora intresset för den kommunala musikskolans nystartade undervisning.

En känslig återförening

Det fanns en tid när muslimer, judar och kristna var musiker i samma band och spelade på varandras bröllop. När de var bästa vänner. För femtio år sedan tvingades de ifrån varandra.
Tomas Tengby ser filmen där de algeriska musikerna återförenas.

Högskolan återfår examensrätt

Tidigare kritiserad, nu godkänd. Högskolan får tillbaka rätten att examinera studenter i både dramapedagogik och bildpedagogik.
– Det är en kvalitetsstämpel, säger akademichef Åsa Morberg.

Unga talanger får hjälp

Nu ska unga talanger i länet som drömmer om att syssla med musik professionellt få hjälp att förverkliga sin dröm. Länsmusiken har dragit i gång ett projekt med talangcoacher där erfarna musiker kopplas ihop med unga talanger som vill utvecklas.

Alla barn ska få samma musikchans

Alla barn och ungdomar ska få möjlighet till musikaliskt utövande. Det beslöt för- och grundskolenämnden i Umeå idag.

Avgifterna till fria musikskolan höjs

Vänersborgs kommun höjer elevavgifterna från och med hösten för deltagande ­ i musikskolans frivilliga undervisning. Det beslutade kommunfullmäktige – men inte utan diskussion.

Gott om ungar i gökboet

Ängelholm har fått tillbaka sin Lergöksorkester. Varje måndag spelar upp till 15 barn på sina lergökar i Parkskolan.

"Det är drama, passion. Allting är på liv och död.”

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth om varför hon bland annat gillar hårdrock.

Dansfolk samlas i Kiruna

Det går som en dans

när Kiruna kommun tar emot kulturministern, lärare, rektorer, politiker, danskonstnärer, forskare och näringslivsrepresentanter från hela Sverige för att mötas, inspireras och diskutera dansens plats i skolan.

El Sistema hämtar inspiration

Spelglädje, disciplin och inkludering. Det är ledorden när tolv länder möts i Los Angeles för att diskutera hur verksamheten El Sistema ska utvecklas. El Sistema Göteborg är på plats.

Handplockade pedagoger

12 heltidsanställda pedagoger finns i huset, alla med olika kompetenser, men med ett gemensamt brinnande intresse: kulturen. Bland dem finns en dramapedagog, en danspedagog, en bildpedagog och en pedagog med musik som specialkompetens.

Chefsposter blir kvar

Nu kommer nya bud om den nya Upplevelseförvaltningen i Enköping. Vi har ju tidigare berättat att bland andra kulturskolans rektor och bibliotekschefen skulle bli av med sina tjänster.

Hon vill ha dans på skolschemat

Kultur- och fritidsnämnden antog i november 2005 ett regionalt handlingsprogram för dansen på Gotland för 2005-2015

Syftet med den regionala danskonsulentverksamheten är att stärka dansens ställning i ett län eller region genom att:

  • bredda intresset för och öka medvetenheten och kunskapen om dan

Pianomaraton lämnar över stafettpinnen - Malmö - Skånskan.se

MALMÖ. Ett maraton med pianomusik pågick under lördagen på Palladium i Malmö. Allt för att lyfta fram det akustiska pianot som närmast är utrotningshotat.

Taxor ligger stilla

Lund. Kulturskolans avgifter och gratis simundervisning debatterades vid Kommunfullmäktiges första sammanträde för året.

Här får unga rockmusiker chansen

ÄNGELHOLM. Det börjar med teori, lite om fyrtakt och olika ackord. Sen får killarna och tjejerna prova instrumenten. Fast det gäller att inte ge upp direkt när man för första gången ska gå i takt med ett helt band.