Ledare i KulturSmockan nr 1 2010: Musik- och kulturskolorna – en unik tillgång att slå vakt om!

De Svenska Musik- och kulturskolorna möter denna vecka liksom alla andra veckor cirka 360 000 barn och ungdomar- de flesta dessutom flera gånger i veckan!

Ungefär hälften av dessa 360 000 deltar i musik- eller kulturskolans frivilliga verksamheter. De andra möter musik- eller kulturskolans lärare i samverkan mellan andra skolformer och musik- eller kulturskolan. ”Kulturandet” är enligt forskarna Mats Trondman och Anna Lund något som barn och ungdomar ägnar sig åt i minst
lika hög grad som dom idrottar. Att idrotta och att kultura är en härlig kombination som vi önskar att alla barn och ungdomar fick möjlighet att utöva oavsett familjernas ekonomi, bostadsort, sociala vanor etc. Vi vet alla att samhällets unga medborgare behöver utveckla både sin kropp och sin själ. Att kombinera idrott och
kulturutövande ger en allsidig utveckling som ger förutsättningar för ett långt och gott liv. Idrottsrörelsen har genom statliga, kommunala och ideella insatser en, vill vi påstå, mer stabil plattform att stå på i jämförelse med kulturutövandet. Staten har genom olika insatser, som till exempel ”idrottslyftet”, möjliggjort för idrottsrörelsen
att föra ut sitt budskap till barn och ungdomar. För de unga som också vill utvecklas genom kulturutövandet finns i dessa ekonomiskt pressade tider en uppenbar risk att de blir lämnade i sticket. I allt för många kommuner sker
i budget 2010 och 2011 neddragningar på bidragen till den egna kultur- och utbildningsverksamheten - inte minst på
musik- och kulturskolorna. Flera goda exempel finns där kommunpolitikerna istället fredar eller till och med utökar musik- och kulturskolorna - Luleå är ett sådant exempel. Men alltför många kommuner
skär ner på en redan blygsam budget. Cirka 0,4% av kommunernas driftbudget används idag för att driva musik- och
kulturskolorna. En extremt blygsam satsning med tanke på den kunskap som finns idag vad gäller kulturens betydelse för både individen och samhället.

Argument för att stärka framförallt kulturverksamhet med och för unga:
- Sveriges möjlighet att konkurrera med de starka asiatiska ekonomierna är enligt forskarna hur vi i Sverige kan bli först med att utveckla innovativa och kreativa lösningar på de utmaningar framtiden medför.
- Kultur bidrar till att människor blir friskare.
- Anne Bamford, professor vid Wimbledon University i London, har i sin forskning påvisat det klara sambandet mellan en god kulturverksamhet i skolan och skolans måluppfyllelse.
- Den kommun som vill attrahera nya kommuninvånare och nya företag måste erbjuda något som inte grannkommunen kan erbjuda. En utvecklad fritidsverksamhet och en utvecklad kulturverksamhet är ofta vad som gör skillnad! Trots dessa ovanstående exempel på kulturens betydelse för individen och för samhället ser vi nu neddragningar i kommunernas kultur- och utbildningsbudgetar - musik- och kulturskolan drabbas genomsnittligt år 2010 med ca 4,5% budgetminskning i relation till 2009. Tre kommuner har beslutat att helt lägga ner sina musik- eller kulturskolor. Med 4,5% minskning av musik- och kulturskolornas budgetar, motsvarande 71 miljoner kronor, riskeras ca 15000 elevplatser försvinna. Därmed blir de redan långa väntelistorna till musik- och kulturskolorna ännu längre.

Med detta brev vill Sveriges musik- och kulturskoleråd fästa Din uppmärksamhet som politiker på betydelsen av
musik- och kulturskolan i Din kommun. De ekonomiskt besvärliga tiderna för med sig stora utmaningar för våra kommuner. Men inget tyder på annat än att även denna kris kommer att vända till bättre ekonomiska förutsättningar.

Musik- och kulturskolornas verksamheter är en investering för framtiden likväl som det är en investering för Din kommun och på barn och ungdomar! Sveriges musik- och kulturskoleråd står gärna till tjänst för att ge en mer detaljerad nationell och internationell bild av musik- och kulturskoleverksamheten och dess möjligheter!

Per Sjöberg,
ordförande SMoK

Kommentera

Högskolan återfår examensrätt

Tidigare kritiserad, nu godkänd. Högskolan får tillbaka rätten att examinera studenter i både dramapedagogik och bildpedagogik.
– Det är en kvalitetsstämpel, säger akademichef Åsa Morberg.

Unga talanger får hjälp

Nu ska unga talanger i länet som drömmer om att syssla med musik professionellt få hjälp att förverkliga sin dröm. Länsmusiken har dragit i gång ett projekt med talangcoacher där erfarna musiker kopplas ihop med unga talanger som vill utvecklas.

Alla barn ska få samma musikchans

Alla barn och ungdomar ska få möjlighet till musikaliskt utövande. Det beslöt för- och grundskolenämnden i Umeå idag.

Avgifterna till fria musikskolan höjs

Vänersborgs kommun höjer elevavgifterna från och med hösten för deltagande ­ i musikskolans frivilliga undervisning. Det beslutade kommunfullmäktige – men inte utan diskussion.

Gott om ungar i gökboet

Ängelholm har fått tillbaka sin Lergöksorkester. Varje måndag spelar upp till 15 barn på sina lergökar i Parkskolan.

"Det är drama, passion. Allting är på liv och död.”

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth om varför hon bland annat gillar hårdrock.

Dansfolk samlas i Kiruna

Det går som en dans

när Kiruna kommun tar emot kulturministern, lärare, rektorer, politiker, danskonstnärer, forskare och näringslivsrepresentanter från hela Sverige för att mötas, inspireras och diskutera dansens plats i skolan.

El Sistema hämtar inspiration

Spelglädje, disciplin och inkludering. Det är ledorden när tolv länder möts i Los Angeles för att diskutera hur verksamheten El Sistema ska utvecklas. El Sistema Göteborg är på plats.

Handplockade pedagoger

12 heltidsanställda pedagoger finns i huset, alla med olika kompetenser, men med ett gemensamt brinnande intresse: kulturen. Bland dem finns en dramapedagog, en danspedagog, en bildpedagog och en pedagog med musik som specialkompetens.

Chefsposter blir kvar

Nu kommer nya bud om den nya Upplevelseförvaltningen i Enköping. Vi har ju tidigare berättat att bland andra kulturskolans rektor och bibliotekschefen skulle bli av med sina tjänster.

Hon vill ha dans på skolschemat

Kultur- och fritidsnämnden antog i november 2005 ett regionalt handlingsprogram för dansen på Gotland för 2005-2015

Syftet med den regionala danskonsulentverksamheten är att stärka dansens ställning i ett län eller region genom att:

  • bredda intresset för och öka medvetenheten och kunskapen om dan

Pianomaraton lämnar över stafettpinnen - Malmö - Skånskan.se

MALMÖ. Ett maraton med pianomusik pågick under lördagen på Palladium i Malmö. Allt för att lyfta fram det akustiska pianot som närmast är utrotningshotat.

Taxor ligger stilla

Lund. Kulturskolans avgifter och gratis simundervisning debatterades vid Kommunfullmäktiges första sammanträde för året.

Här får unga rockmusiker chansen

ÄNGELHOLM. Det börjar med teori, lite om fyrtakt och olika ackord. Sen får killarna och tjejerna prova instrumenten. Fast det gäller att inte ge upp direkt när man för första gången ska gå i takt med ett helt band.

Lundatjejernas balett ska rocka fett - Lund - Skånskan.se

LUND. Många av deltagarna i helgens dansfestival Streetstar i Stockholm hämtar inspiration i det kaxiga och gatusmarta.
Kulturskolan i Lund gör tvärtom och skickar åtta tonårstjejer i vita scenkläder med balettstegen som vapen.

Stora gitarrer « muzikbloggen

Tack och lov för den svenska kommunala musikskolan!

Så här spelar man gitarr i landet utan nåd.

Kultur spelar viktig roll för Sundsvall

Koalitionen i Sundsvalls kommun vill öka medvetenheten om kulturens betydelse för utveckling av vårt samhälle. En kommun som vill växa och utvecklas måste upplevas som attraktiv och intressant av omvärlden.

”De klarade inte av att jag ifrågasatte policyn”

I kölvattnet av klotterpolicyn har utställningar ställts in, dukar beslagtagits och workshops stoppats. Men enligt experter finns det andra intressen bakom den hårda linjen – än just politiska. ”Begreppet nolltolerans föddes samtidigt som klottersaneringen privatiserades. Folk tjänar stora pengar på

”Kunskapen om klassisk musik ligger på bottennivåer”

DN frågar: 1) Hur är återväxten inom den klassiska musiken? 2) Hur ska den klassiska musiken stöttas?

Kulturskolan dyr och otillgänglig

Över tusen unga köar till kulturskolan i Kungsbacka – som dessutom är dyrast i länet. Nu ska verksamheten ses över.