Ställ inte 100 000 i kö

Ställ inte ytterligare 50 000 ungdomar utan möjlighet att börja på en musik- eller kulturskola! I dag går ca 200 000 barn och ungdomar på musik- eller kulturskola utanför den ordinarie skolans undervisning. (Musik- och kulturskolorna når ytterligare 200 000 ungdomar genom olika samverkansprojekt med för-, grund- och gymnasieskolan.)

Antalet köande till musik- och kulturskolan är idag 50 000. Redan detta är ett stort bekymmer. Nu riskerar vi att denna kö fördubblas! Under 1990-talets ekonomiska kris försvann 25% av resurserna till musik- och kulturskolan. Sedan 1996 har vi lyckligtvis sett en viss återhämtning. Nu är vi rädda att 90- talets kris skall upprepas. En enkät vi nu genomfört visar att 50% av musik- och kulturskolorna redan nu fått signaler om besparingar 2010. Om ytterligare 25% av eleverna försvinner får vi en kö på 100 000 barn och ungdomar. När kötiden blir flera år ger barn och ungdomar upp och hittar andra intressen. Vill vi ha det så?

Varför är musik- och kulturskolans verksamhet särskilt mycket i fara i tider av ekonomisk lågkonjunktur? Om vi jämför med stödet till idrotten ser vi en tydlig skillnad. Idrotten får sitt kanske största stöd från kommunerna, men det sker i form av byggandet av idrottshallar. Dessutom finns föreningsbidrag från kommuner, landsting och stat. Bla finns särskilda medel från Svenska spel. Musik- och kulturskolorna får däremot enbart stöd från kommunerna. Medlen är inte heller, som för idrotten, bundna i lokaler, utan det finns möjligheter att säga upp lärare och därmed spara in denna kostnad. Vi inom SMoK tycker att det är dags att stat och landsting tar sitt ansvar för även den kulturintresserade ungdomen- precis som man gjort med den idrottsintresserade (se fotnot). Kulturverksamhet för barn och ungdom får inte bli en konjunkturregulator!

Musik- och kulturskolans verksamhet omnämns ofta som icke lagstadgad, en för kommunen ”frivillig” verksamhet. Samtidigt har Sverige ratifierat FNs konvention för barns rättigheter där vi som land bl.a. utlovat

… att ALLA barn har rätt till yttrandefrihet. ”Denna rätt innefattar frihet att oberoende av territoriella gränser söka, motta och sprida information och tankar av alla slag, i tal, skrift eller tryck, i konstnärlig form eller genom annat uttrycksmedel som barnet väljer”. (Ur artikel 13 Yttrande- och informationsfrihet)

… att ALLA barn får delta i kulturell och konstnärlig verksamhet.

Hur ”frivillig” bör vi anse att FNs barnkonvention är?

Kulturskolans verksamhet omfattar 0,4 % av kommunens totala driftbudget. Räknar vi in landstingens och statens verksamhet blir andelen naturligtvis ändå lägre. Vem tror att en nedläggning av denna verksamhet kan rädda kommunernas ekonomi?

Sveriges Musik- och kulturskoleråd
Per Sjöberg, ordförande
Håkan Sandh, projektledare

Kontakt
Per Sjöberg 070-41 612 78
Håkan Sandh 0708-31 74 98

Fotnot: Visste du att det är ungefär lika många barn och ungdomar som sysslar med någon form av kulturverksamhet som med idrott? 62% ”kulturar” och 58% idrottar. Källa: Trondman/Lund, KulturSverige 2009 Problemanalys och statistik. Red: Svante Beckman och Sten Månsson, SweCult/Linköpings universitet

De laddar för Melodifestival

BORLÄNGE

Just nu pågår repetitionerna inför musikskolans egen Melodifestival till helgen.

– Det är kul, men det känns lite konstigt att få sjunga något man skrivit själv, säger Robert Lundberg som tävlar för andra året i rad.

Suzuki redan från födseln

BOLLNÄS/Ljusnan I helgen arrangerades det årliga Suzukiläger som Bollnäs kulturskola och Ovanåkers musikskola står bakom. Totalt fanns cirka 70 elever i åldrarna 5-17 år på plats.

Sagor värmde i Jansasparken

Ted Gärdestads musik spelas på en bergsprängare i Jansasparken.
Chokladtermosen är på plats, skridskoisen är skrapad och det brinner i eldstaden.
Men var är barnen?

Relaterat

Termometern visar på minus 15 grader.

Gitarren lockar i Boxholm

Att lira gitarr är trendigt. Det märks på det stora intresset för den kommunala musikskolans nystartade undervisning.

En känslig återförening

Det fanns en tid när muslimer, judar och kristna var musiker i samma band och spelade på varandras bröllop. När de var bästa vänner. För femtio år sedan tvingades de ifrån varandra.
Tomas Tengby ser filmen där de algeriska musikerna återförenas.

Högskolan återfår examensrätt

Tidigare kritiserad, nu godkänd. Högskolan får tillbaka rätten att examinera studenter i både dramapedagogik och bildpedagogik.
– Det är en kvalitetsstämpel, säger akademichef Åsa Morberg.

Unga talanger får hjälp

Nu ska unga talanger i länet som drömmer om att syssla med musik professionellt få hjälp att förverkliga sin dröm. Länsmusiken har dragit i gång ett projekt med talangcoacher där erfarna musiker kopplas ihop med unga talanger som vill utvecklas.

Alla barn ska få samma musikchans

Alla barn och ungdomar ska få möjlighet till musikaliskt utövande. Det beslöt för- och grundskolenämnden i Umeå idag.

Avgifterna till fria musikskolan höjs

Vänersborgs kommun höjer elevavgifterna från och med hösten för deltagande ­ i musikskolans frivilliga undervisning. Det beslutade kommunfullmäktige – men inte utan diskussion.

Gott om ungar i gökboet

Ängelholm har fått tillbaka sin Lergöksorkester. Varje måndag spelar upp till 15 barn på sina lergökar i Parkskolan.

"Det är drama, passion. Allting är på liv och död.”

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth om varför hon bland annat gillar hårdrock.

Dansfolk samlas i Kiruna

Det går som en dans

när Kiruna kommun tar emot kulturministern, lärare, rektorer, politiker, danskonstnärer, forskare och näringslivsrepresentanter från hela Sverige för att mötas, inspireras och diskutera dansens plats i skolan.

El Sistema hämtar inspiration

Spelglädje, disciplin och inkludering. Det är ledorden när tolv länder möts i Los Angeles för att diskutera hur verksamheten El Sistema ska utvecklas. El Sistema Göteborg är på plats.

Handplockade pedagoger

12 heltidsanställda pedagoger finns i huset, alla med olika kompetenser, men med ett gemensamt brinnande intresse: kulturen. Bland dem finns en dramapedagog, en danspedagog, en bildpedagog och en pedagog med musik som specialkompetens.

Chefsposter blir kvar

Nu kommer nya bud om den nya Upplevelseförvaltningen i Enköping. Vi har ju tidigare berättat att bland andra kulturskolans rektor och bibliotekschefen skulle bli av med sina tjänster.

Hon vill ha dans på skolschemat

Kultur- och fritidsnämnden antog i november 2005 ett regionalt handlingsprogram för dansen på Gotland för 2005-2015

Syftet med den regionala danskonsulentverksamheten är att stärka dansens ställning i ett län eller region genom att:

  • bredda intresset för och öka medvetenheten och kunskapen om dan

Pianomaraton lämnar över stafettpinnen - Malmö - Skånskan.se

MALMÖ. Ett maraton med pianomusik pågick under lördagen på Palladium i Malmö. Allt för att lyfta fram det akustiska pianot som närmast är utrotningshotat.

Taxor ligger stilla

Lund. Kulturskolans avgifter och gratis simundervisning debatterades vid Kommunfullmäktiges första sammanträde för året.

Här får unga rockmusiker chansen

ÄNGELHOLM. Det börjar med teori, lite om fyrtakt och olika ackord. Sen får killarna och tjejerna prova instrumenten. Fast det gäller att inte ge upp direkt när man för första gången ska gå i takt med ett helt band.

Lundatjejernas balett ska rocka fett - Lund - Skånskan.se

LUND. Många av deltagarna i helgens dansfestival Streetstar i Stockholm hämtar inspiration i det kaxiga och gatusmarta.
Kulturskolan i Lund gör tvärtom och skickar åtta tonårstjejer i vita scenkläder med balettstegen som vapen.